زعفران دارای تنوع قابل توجهی از ترکیبات گیاهی است. اینها به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و مولکول هایی که از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

آنتی اکسیدان های قابل توجه زعفران درجه ۱ عبارتند از:

کروسین
کروستین
سافرانال
کامفرول
کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئیدی بوده که مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب خاصیت ضد افسردگی دارند از سلول های مغز در برابر آسیب های پیشرونده محافظت می کند، بهبود التهاب، کاهش اشتها کمک به وزن
سافرانال به زعفران طعم و عطر خاصی می دهد. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به بهبود خلق و خو، حافظه و توانایی یادگیری شما کمک کند و همچنین از سلول های مغز شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

در نهایت، کامفرول در گلبرگ های زعفران ایرانی یافت می شود، این ترکیب با فواید سلامتی مانند کاهش التهاب، خواص ضد سرطانی و فعالیت ضد افسردگی مرتبط بوده و ممکن است خلق و خو را بهبود بخشد و علائم افسردگی را درمان کند، زعفران به ادویه آفتابی معروف است، این فقط به دلیل رنگ متمایز آن نیست، بلکه به این علت است که ممکنه به بهبودی روحیه شما کمک کند.

در بررسی پنج مطالعه، مکمل‌های زعفران به طور قابل‌توجهی در درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط مؤثرتر از دارونماها بودند، مطالعات دیگر نشان داد که مصرف 30 میلی گرم زعفران در روز به اندازه فلوکستین، ایمی پرامین، سیتالوپرام و درمان های مرسوم برای افسردگی موثر است،علاوه بر این افراد کمتری نسبت به سایر درمان‌ها عوارض جانبی زعفران را تجربه کردند، به نظر می رسد هر دو گلبرگ زعفران و کلاله نخ مانند در برابر افسردگی خفیف تا متوسط مؤثر باشند در حالی که این یافته ها امیدوارکننده بوده و قبل از اینکه متخصصان بتوانند زعفران سرگل را به عنوان درمانی برای افسردگی توصیه کنند، به مطالعات انسانی طولانی تر با شرکت کنندگان بیشتر نیاز بوده و خاصیت مبارزه با سرطان را دارا می باشد، زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن مانند سرطان مرتبط است در مطالعات لوله آزمایش، نشان داده شده است که خواص زعفران قائنات و ترکیبات آن به طور انتخابی سلول‌های سرطانی روده بزرگ را از بین می‌برند یا رشد آنها را سرکوب می‌کنند، در حالی که سلول‌های سالم را بدون آسیب می‌گذارند این اثر برای پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، سینه، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر نیز اعمال می شود، مطالعات لوله آزمایش همچنین نشان داده است که کروسین، آنتی اکسیدان اصلی زعفران ممکن است سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر کند در حالی که این یافته‌های حاصل از مطالعات لوله‌آزمایش امیدوارکننده است، اثرات ضد سرطانی زعفران در انسان‌ها به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *