زعفران ادویه ای است با رایحه ای قوی و رنگی متمایز. این ادویه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است که ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد، شواهد اولیه نشان می دهد که زعفران ممکن است خلق و خو را تقویت کند، میل جنسی را افزایش دهد و با استرس اکسیداتیو مبارزه کند، مصرف زعفران قائنات مشهد عموماً برای اکثر افراد بی خطر است و افزودن آن به رژیم غذایی بسیار ساده است.

زعفران چیست؟

زعفران ادویه ای از گل Crocus sativus بوده که پسر عموی زنبق است. زعفران از کلاله و سبک، به نام نخ، در خود گل به دست می آید.

زعفران به دلیل سختی برداشت بسیار گران است. کشاورزان باید نخ های ظریف هر گل را با دست برداشت کنند، سپس نخ ها را حرارت داده و خشک می کنند تا عطر و طعم زعفران ظاهر شود. این کار اضافی زعفران را به یکی از گران ترین ادویه های دنیا تبدیل می کند.

Untitled-design-36-1.jpg (890×390)

تامین آنتی اکسیدان

اکثریت ادعاهای بهداشتی پیرامون زعفران به سطوح بالای آنتی اکسیدان های خاص آن مربوط می شود.

بر اساس بررسی منبع مورد اعتماد در سال 2015، آنتی اکسیدان های فعال اصلی عبارتند از:

کروسین
پیکروکروسین
سافرانال
ترکیبات دیگر عبارتند از کامفرول و کروستین.

این آنتی اکسیدان ها به مبارزه با استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد در بدن کمک می کنند.

از آنجایی خواص زعفران که استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد در ایجاد بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان و بیماری قلبی نقش دارند، آنتی اکسیدان هایی مانند این ها ممکن است به محافظت از سلامت فرد کمک کنند.

جلوگیری از اختلالات سیستم عصبی

آنتی اکسیدان های موجود در 5 گرم زعفران ممکن است در محافظت از بدن در برابر اختلالات مؤثر بر سیستم عصبی نقش داشته باشند، تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در زعفران، مانند کروسین، التهاب و آسیب اکسیداتیو در مغز را کاهش می‌دهند که ممکن است به اثرات مفیدی منجر شود.

زعفران ممکن است از نظر تئوری به علائم آلزایمر کمک کند، زیرا هم خواص تقویت‌کننده حافظه و هم اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی‌اش دارد، افراد مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط ​​که به مدت 22 هفته زعفران مصرف کردند، بهبودهای شناختی با افرادی که داروی دونپزیل مصرف کردند، قابل مقایسه بود و همچنین عوارض جانبی کمتری را تجربه کردند، در حالی که این شواهد اولیه برای حمایت از استفاده دارویی زعفران است، محققان پیشنهاد کردند که آزمایش‌های بالینی آینده می‌تواند به حمایت از این ادعاها کمک کند.0b38e4b32def860c07ec8c8ddeade61609241a06_1622232097.jpg (800×800)

تقویت خلق و خو

همچنین شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد زعفران ممکن است به بهبود خلق و خو کمک کند و مکمل مفیدی برای درمان افسردگی باشد، مطالعه ای در مجله علوم رفتاری و مغز نشان داد که عصاره زعفران باعث افزایش سطح دوپامین در مغز بدون تغییر سطح سایر هورمون های مغز مانند سروتونین می شود، سایر تحقیقات منبع معتبر نشان می دهد که مصرف 30 میلی گرم زعفران در روز می تواند اثرات مشابهی با داروهایی که افسردگی خفیف تا متوسط ​​را درمان می کنند مانند ایمی پرامین و فلوکستین ایجاد کند، اگر چه برخی از افراد استفاده از زعفران را به عنوان یک درمان مکمل برای بهبود خلق و خوی توصیه می کنند، اما برای توصیه آن برای درمان علائم افسردگی خیلی زود است.

ترویج میل جنسی

زعفران همچنین ممکن است میل جنسی و عملکرد جنسی را در مردان و زنان افزایش دهد، محققان با بررسی اثرات زعفران بر مشکلات ناباروری مردان خاطرنشان کردند که اگرچه تأثیر مثبتی بر اختلال نعوظ و میل جنسی کلی دارد، اما تغییری در زنده ماندن مایع منی ایجاد نکردیک مطالعه قدیمی‌تر در سال 2012 به اثرات آن در زنانی و آزاد شدن تخمک که گزارش کرده بودند به دلیل مصرف داروی ضد افسردگی فلوکستین دچار اختلال عملکرد جنسی شده بودند

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *