زعفران یک گیاه است. از کلاله های خشک شده قسمت های نخ مانند گل برای تهیه ادویه زعفران استفاده می شود. برای تولید یک مثقال ادویه زعفران به 75000 شکوفه زعفران نیاز است. زعفران عمدتاً به صورت دستی کشت و برداشت می شود. زعفران با توجه به میزان نیروی کار در برداشت، یکی از گران ترین ادویه جات در جهان محسوب می شود. از کلاله ها برای تهیه دارو نیز استفاده می شود.

زعفران برای آسم، سرفه، سیاه سرفه و برای رفع خلط  استفاده می شود. همچنین برای مشکلات خواب ، سرطان، تصلب شرایین، گاز روده، نفخ شکم، افسردگی، بیماری آلزایمر، ترس، شوک، تف کردن خون ، درد، سوزش سر دل و پوست خشک.

زنان از زعفران سرگل برای دردهای قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) استفاده می کنند. مردان از آن برای جلوگیری از ارگاسم زودرس (انزال زودرس) و ناباروری استفاده می کنند.

saffron19-web.jpg (400×274)

زعفران همچنین برای افزایش علاقه به رابطه جنسی به عنوان ماده تقویت کننده جنسی و تحریک عرق کردن استفاده می شود.

برخی افراد برای طاسی آلوپسی زعفران را مستقیماً به پوست سر می‌مالند.

در غذاها از زعفران به عنوان ادویه، رنگ زرد خوراکی و طعم دهنده استفاده می شود.

در ساخت و ساز، از عصاره زعفران به عنوان معطر در عطر و به عنوان رنگ برای پارچه استفاده می شود.

موارد استفاده و اثربخشی

احتمالا برای بیماری آلزایمر برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی یک محصول خاص زعفران به مدت 22 هفته ممکن است علائم بیماری آلزایمر و همچنین داروی تجویزی دونپزیل را بهبود بخشد.

افسردگی

به نظر می رسد مصرف خوراکی عصاره زعفران علائم افسردگی اساسی را پس از 6 تا 8 هفته درمان بهبود می بخشد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که زعفران پوشال ممکن است به اندازه مصرف یک داروی ضد افسردگی تجویزی با دوز پایین مانند فلوکستین یا ایمی پرامین مؤثر باشد.

ناراحتی قاعدگی

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک محصول خاص حاوی زعفران، بادیان و دانه کرفس باعث کاهش درد در دوره قاعدگی می شود پیش از قاعدگی برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره خاص زعفران اداره کشت و توسعه موسسه گیاهان دارویی علائم سندرم پیش از قاعدگی را پس از دو دوره قاعدگی بهبود می بخشد.

آسم

در برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن مخلوط چای گیاهی حاوی زعفران همراه با انیسون، سیاه دانه، زیره، هل، بابونه، رازیانه و شیرین بیان ممکن است علائم آسم را در افراد مبتلا به آسم آلرژیک کاهش دهد.
عملکرد ورزشی برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک ماده شیمیایی از زعفران به نام کروستین ممکن است باعث کاهش خستگی در مردان در حین ورزش شود.

0bbf19b7-c4b5-4993-8b45-297dcab1cefb.jpg (840×560)

اختلال در نعوظ

برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف 5 گرم زعفران ممکن است اختلال نعوظ را کاهش دهد و تعداد و طول مدت نعوظ را افزایش دهد.

ناباروری مردانه

برخی تحقیقات نشان می دهد که زعفران مشهد ممکن است عملکرد اسپرم را در مردان بهبود بخشد. با این حال، تحقیق متناقض بوده است.

پسوریازیس

برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن روزانه چای زعفران، همراه با رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات، ممکن است شدت پسوریازیس را کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *