زعفران مشهد صادراتی به دلیل اهمیتی که در اقتصاد کشاورزی ایران دارد، ارزشمندترین محصول غذایی دارویی است. کلاله های خشک شده گیاه برای تولید زعفران به عنوان ادویه معروفی که اهمیت دیگری در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی، عطرسازی و تولید رنگ نساجی داشته و فرآوری می شود. اخیراً گزارش هایی مبنی بر فعالیت دارویی این گیاه بر اهمیت آن در جهان افزوده است. تولید سالانه زعفران جهان حدود 300 تن در سال تخمین زده می شود 76 درصد کل زعفران در ایران تولید می شود و همچنین زعفران گران ترین ادویه دنیا محسوب می شود. از این رو تلاش هایی برای تولید مصنوعی یا کلاهبرداری آن صورت می گیرد.

بنابراین، حفظ کیفیت زعفران بهرامین نیاز به گواهی در بازار تجارت بین‌المللی با رعایت معیارها و استانداردهای بین‌المللی ISO یا سازمان غذا و دارو FDA دارددر این مقاله، گزارش‌های اخیر یا بعضاً کمتر مستند شده در مورد فیتوشیمی، فارماکولوژی و روش‌های استاندارد ارزیابی کیفی زعفران، به‌عنوان یک ادویه غذایی دارویی، از کشت مزرعه تا بازار بررسی می‌شود.

فعالیت+مراکز+خرید+حمایتی+زعفران.jpg (1200×800)

فعالیت های دارویی

کارآزمایی‌های بالینی برای ارزیابی اثربخشی زعفران در افسردگی خفیف تا متوسط ​​انجام شده است. مطالعات گزارش کردند که زعفران موثرتر از دارونما و حداقل معادل دوزهای درمانی ایمی پرامین و فلوکستین است. در هیچ یک از مطالعات تفاوت قابل توجهی در عوارض جانبی مشاهده نشد، به عنوان یک مکمل غذایی، عصاره زعفران ممکن است از آسیب شبکیه در موش ها جلوگیری کند و در درمان رتینوپاتی ایسکمیک و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن نقش داشته باشد، فعالیت های ضد درد و ضد التهابی از کلاله ها و گلبرگ های زعفران گزارش شده است، بررسی متون نشان داد که خواص زعفران توکلی در سطح کلسترول و تری گلیسیرید و کاهش آسیب عروقی هنگامی که خرگوش های دارای چربی خون با کروستین درمان شدند مشاهده شد. هیپوکسی در دیواره عروقی نیز کاهش یافت، با این حال، در مطالعه دیگری، 400 میلی گرم در روز (به مدت 7 روز) زعفران هیچ تأثیری بر پروفایل لیپیدی داوطلبان سالم نشان نداد. علاوه بر این، یک اثر آنتی اکسیدانی در پلاکت های انسان همراه با مهار پراکسیداسیون لیپیدی مشاهده شد، گزارشی وجود دارد که نقش بالقوه عصاره زعفران را در درمان سرطان مرور کرده است. با این حال، به نظر می رسد زعفران یک گیاه سیتوتوکسیک انتخابی است، اما مکانیسم آن به وضوح مشخص نشده است.Saffron.jpg (1600×1067)

علاوه بر فعالیت فوق الذکر، بهبود حافظه مختل شده با اتانول موش، اثرات بر رفتار یادگیری و مرگ سلول های عصبی و مدیریت پسوریازیس از گزارش شده است. زعفران ریاسی و دارچین به طور کلی هنگام مصرف سمی نیست. در مقادیر آشپزی، اما دوز کشنده در 20 گرم و دوز سقط کننده در 10 گرم در ادبیات نشان داده شده است، عوارض جانبی مانند رینوکونژونکتیویت، آسم برونش، خارش پوستی و گزارش موردی از آنافیلاکسی وجود داشته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *