این پست بخشی از راهنمای آشپزی مدرن خاورمیانه توسط اندی براقانی است. تمام دستور العمل ها، نکات و داستان های او را از اینجا دریافت کنید.

زعفران ایرانی یکی از گرانبهاترین ادویه جات در جهان است، کلاله‌های قرمز نخ مانند، رنگ زردی که ایجاد می‌کنند، کاملاً به معنای واقعی کلمه چیزی از افسانه است اما زعفران دقیقا چیست؟ مهم نیست که چقدر داستان ها در مورد ادویه گفته شده است، بسیاری از ما هنوز نمی دانیم با آن چه کنیم یا اینکه آیا ارزش هزینه بالایی دارد یا خیر که در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید.

5956428_427.jpg (1600×999)

زعفران از کجا می آید؟

این ادویه از گلی به نام crocus sativus که معمولاً به عنوان کروکوس زعفرانی شناخته می شود، منشاء می گیرد. اعتقاد بر این است که زعفران سرگل منشأ و اولین بار در یونان کشت شده است، اما امروزه این ادویه عمدتاً در ایران، یونان، مراکش و هند کشت می شود. در حالی که تولید زعفران در مقیاس کوچک در ایالات متحده وجود دارد، بیشتر زعفران موجود در اینجا وارداتی است.

مزه اش مثل چیه؟

زعفران فوق العاده لطیف و معطر است. طعم کمی شیرین و مجلل کاملاً معمایی است – توصیف آن دشوار است اما فوراً در یک ظرف قابل تشخیص است. هر چقدر هم که آزاردهنده است، وقتی آن را می چشید، آن را می شناسید.

چگونه باید از آن استفاده کنم؟

دو قاشق چایخوری خرد کنید، نخ های زعفران ریحان را به همراه یک حبه قند یا کمی نمک درشت با هاون و هاون یا آسیاب ادویه به پودر تبدیل کنید تا بیشترین طعم و رنگ را بگیرد، سپس ¼ فنجان آب گرم اضافه کنید و بگذارید خنک شود، این اکسیر پر جنب و جوشی است که می توانید در پائلا، برنج زعفرانی کره ای، و تهیه حلوا زعفرانی دسرهای مناسبتی مانند شکنندگی زعفران و گلاب استفاده کنید، این تصویر ممکن است حاوی قلع و قوطی باشد.

saffron flowers.jpg (722×435)

چرا اینقدر گران است؟

هر گل فقط سه رشته کلاله زعفران ریشه تولید می کند و هر سال فقط یک هفته گل می دهد، زعفران را باید اواسط صبح که هنوز گلها بسته اند با دست برداشت کرد تا از کلاله های ظریف داخل آن محافظت شود، برای تولید تنها یک مثقال زعفران به حدود 1000 گل نیاز بوده و به همین دلیل است که برای هر گرم 10 تا 13 دلار برای معامله واقعی پرداخت خواهید کرد و برای اینکه مطمئن شوید بهترین چیزها را دریافت می‌کنید، یک بو بکشید شما زعفرانی می‌خواهید که بویی شبیه یونجه شیرین داشته باشد. همچنین باید تمام کلاله های قرمز، بدون پرچم زرد داشته باشد.

چگونه زعفران را نگهداری کنم؟

نخ ها را در جای خنک، خشک و تاریک نگه دارید که می توانید آن را تا یک سال در فریزر قرار دهید آب زعفران را می توان تا سه هفته در یخچال در ظرف دربسته نگهداری کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *